Andrzejki, czas wróżb i zabawy!

Drodzy uczniowie. W tym szczególnym dla nas momencie pamiętajmy o zapewnieniu sobie chwil radości, odprężenia i zabawy. Najbliższy czas może być być ku temu idealną okazją, zbliżają się Andrzejki. Zwykle w świetlicy szkolnej odbywa się zabawa, podczas której wróżymy, bawimy się, zajadamy pierniki i tańczymy. W tym roku nie możemy się spotkać i razem świętować ale możecie taką zabawę zorganizować w gronie najbliższych. Proponujemy Wam ciekawe zabawy, wróżby Andrzejkowe, które możecie wykorzystać dla umilenia tego wyjątkowego czasu. Oprócz tradycyjnych i znanych wróżb jak lanie wosku przez dziurkę od klucza, czy zabawa „Który but pierwszy przekroczy próg” mamy dla Was kilka propozycji.

Znajdź wróżby

Dobrym wstępem do wróżb będzie schowanie kilku akcesoriów np. klucza, jabłek, monety czy świecy i zabawa w szukanie tych przedmiotów. Jako skarb do szukania doskonale sprawdzają się również słodycze np. lizaki, cukierki. Można zastosować znaną wszystkim metodę „ciepło – zimno” i dzięki niej nakierowywać uczestników na ukryte przedmioty.

Balony z wróżbą

W balonach, które mogą stanowić andrzejkową dekorację umieszczamy pozytywne wróżby na małych karteczkach – w nadchodzącym roku spełni się Twoje największe marzenie, przeżyjesz wkrótce wspaniałą przygodę, poznasz ciekawych ludzi itp. Uczestnicy wybierają sobie balon i przebijają go (mogą na nich siadać, zgnieść nogą) następnie odczytują przepowiednię.

Skrzynia zawodów

Do zaczarowanego pudełka lub woreczka wkładamy akcesoria związane z różnymi zawodami (piłeczka- sportowiec, pędzel- malarz, grzebień – fryzjer, strzykawka – lekarz, długopis –dziennikarz, mikrofon – piosenkarz itp.). Uczestnicy losują przedmioty następnie podobnie jak w grze kalambury, starają się pokazać jaki zawód wylosowali. Oczywiście zabawę można połączyć z tematyką wróżb i założyć, że wylosowany przedmiot to symbol przyszłego zawodu.

Tajemnicze kleksy

Potrzebne przedmioty: farb, woda, pędzel i kartka. Uczestnicy robią na kartce artystycznego kleksa, następnie składają kartkę i mocno przyciskają w miejscu kleksa. Po rozłożeniu kleks nabierze jeszcze bardziej fantazyjnych kształtów, które uczestnicy mogą dowolnie odczytywać i interpretować. I – oczywiście – można to połączyć z wróżbami i „kleksowym” przepowiadaniem przyszłości.

Spełnione życzenia

Potrzebujemy piłkę (może być wykonana z gazety) i kapelusz. Każdy uczestnik wymyśla życzenie (nie zdradzając go pozostałym uczestnikom). Potem próbuje wrzucić piłkę do czarodziejskiego kapelusza. Jeśli uda się trafić za pierwszym razem – życzenie szybko się spełni. Drugi rzut oznacza, że trzeba będzie trochę poczekać. Każdy uczestnik ma trzy szanse trafienia do celu.

Tworzenie amuletów szczęścia

Bazą do tworzenia amuletów szczęścia, pełnych andrzejkowej magii, mogą być gładkie kamyki. Oprócz kamyków przydadzą się farby i pędzle lub np. kolorowe lakiery do paznokci. Amulety można również wykonać z modeliny, piór, koralików itp.

Życzymy Wam udanej zabawy i pamiętajcie o bezpieczeństwie!

Wychowawcy świetlicy.